Při příležitosti Salone Internazionale del Mobile v Miláně, představili Dolce & Gabbana a Smeg svůj projekt “Frigorifero d’Arte”. Inspirací pro tyto nádherné kousky byla sicilská lidová kultura.

Salone Internazionale de Mobile v Miláně je každoroční událost, kde se snoubí umění, design, móda, sochařství a tradiční umění.

Pro rok 2016, se Dolce & Gabbana se spojila se Smeg ve zvláštní spolupráci, kdy legendární lednice Smeg ručně zdobí sicilští řemeslníci, kteří mají za úkol udržovat starověkou tradici sicilského zdobení. Z tohoto spojení vzniklo 100 limitovaných ledniček.

Courtesy of Dolce & Gabbana & Smeg

Obě společnosti patří do dvou různých tvůrčích odvětví, ale jsou spojeny silnými hodnotami a tradicí “Made in Italy”. Sdílí podobné zázemí, které je zakořeněné v rodině a karajině, mají hluboký respekt k tradici a jejich tvořivost jim umožňuje dovedně spojovat různé speciality a cítění.

Každá lednička představuje představy sicilským umělců: Citrony, symbol Trinacria nebo kolesový vozík, s výjevy středověkých rytířů a bitevních scén – všechny charakteristické prvky mají důležité aspekty estetiky Domenico Dolce a Stefano Gabbana.

Sebastiano Patania – Tradice a řemeslo
Synonymum pro profesionalitu, tvořivost a tradice, Patanias vybudovali řemeslný podnik, který má sicilské tradice a jedinečnou atmosféru . Tyto “poklady z minulosti” jsou rafinované, harmonické a jedinečné. Jsou výsledkem vášní pro řemesla, pocit sounáležitosti k jejich zemi a pečlivou lásku ke kvalitním materiálům.

Salvatore Sapienza – Všechno to začalo s kolečkem
Salvatore Sapienza se narodil v Catanii v roce 1980. Jeho vášeň pro dekorativní umění začala, když mu bylo pouhých 13 let. Jeho příběh jako dekoratéra sicilských vozů začal náhodou, když namaloval staré kolo. To byl začátek dlouhého příběhu o umění, lásce a řemeslném zpracování, které naštěstí nikdy skončil.

Alice Valenti – příběh žáka a jejího učitel
Narodil se v Catanii v roce 1975, kde stále ještě žije a pracuje. Vystudovala Conservazione dei Beni Culturali di Pisa a pak se vrátila na Sicílii. Její zájem o “umělecké předměty” má rodinné kořeny. Jako jediná žena mezi malíři, studuje komplexní dekorativní umění do hloubky, s několika aspekty populární umělecké tradice sicilského folklóru.

V Bevilacqua Brothers – umělecké keramiky
Ceramica Bevilacqua je rodinná řemeslná dílna se sídlem ve vnitrozemí Sicílie, Caltanissetta. Umělci Antonio a Giuseppe, kteří jsou také bratři, hledali inspiraci v tradiční sicilské výzdobě. Přesto všechno, je jejich práce velmi rozpoznatelná a nese svůj osobní podpis.

Adriana Zambonelli a Tiziana Nicosia
Matka a dcera, sjednoceni stejnou vášní. Mají velko oddanost pro své řemeslo, která udržuje jejich smysl pro pokoru. Ve svém díle sjednocují zdravý a zábavný smyslem pro ironii a jejich lásku k Sicílii.

Biagio Castilletti a Damiano Rotella – umění, které spojuje
Biagio Castilletti jako teenager strávil většinu svého času v dílnách řemeslníků. Zde se naučil základní dovednosti, které mu umožnilo otevřít vlastní dílnu ve městě Riposto, Catania. Biagio se setkal s mladými Damiano Rotellem v roce 2003, kdy Damiano pracoval jako učeň v dílně Di Mauro a Zappalà, v Aci Sant’Antonio. Od té doby se propletají profesní životy obou umělců.